Siostrzeństwo w światku literackim - dyskusja z udziałem Julii Cimafiejewy, Martyny Bundy i Mai Staśko.


14.10 | 20:00 |  Fundacja Malta_ul. Ratajczaka 44

 

Siostrzeństwo w światku literackim - dyskusja z udziałem Julii Cimafiejewy, Martyny Bundy i Mai Staśko.

Prowadzenie: Maciej Duda
Tłumaczenie: Aleksander Raspopov

 

Julia Cimafiejewa /

białoruska poetka, tłumaczka, współzałożycielka i redaktorka internetowego magazynu literackiego PrajdziSvet (prajdzisvet.org). Autorka tomików Księga błędów (2014) i Cyrk (2016). Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, szwedzki, niemiecki, czeski, ukraiński i inne. Jest zwyciężczynią konkursu dla młodych autorów Exlibris, organizowanego przez Związek Pisarzy Białoruskich. Jej tomik Księga błędów znalazł się na liście nagród literackich „Debiut”. W 2018 roku razem z dwoma innymi tłumaczami otrzymała nagrodę literacką „Debiut” za przekład Charlesa Bukowskiego.

Martyna Bunda /

reporterka prasowa, w latach 2012 - 2018 kierowniczka działu krajowego w tygodniku „Polityka”. Powieść Nieczułość to jej debiut literacki, za który otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia”, jak również nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: proza. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie.

Maja Staśko/

krytyczka literacka, doktorantka interdyscyplinarnych studiów w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Współpracuje m.in. z „Ha!artem” i „Wakatem”.

 

Maciej Duda - doktor nauk humanistycznych, wykładowca, badacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor artykułów naukowych oraz monografii Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska (2013). Współredaktor trzech tomów raportu Gender w podręcznikach (2016). Stypendysta Narodowego Centrum Nauki. Jako trener antydyskryminacyjny współpracuje z instytucjami państwowymi, prywatnymi i pozarządowymi.