Wspólnota, która zniknęła. W 50 rocznicę Marca - dyskusja z udziałem Mikołaja Grynberga i Krystyny Naszkowskiej.


12.10 | 18:00 | Galeria Miejska Arsenał_Stary Rynek 6

Wspólnota, która zniknęła. W 50 rocznicę Marca - dyskusja z udziałem Mikołaja Grynberga i Krystyny Naszkowskiej.

Prowadzenie: Piotr Forecki

 

Mikołaj Grynberg  /

fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz Ocaleni z XX wieku (2012). Wydał zbiór rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) oraz tom opowiadań Rejwach (2016). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.

 

Krystyna Naszkowska /

publicystka i reporterka „Gazety Wyborczej” od pierwszego numeru. Związana z opozycją demokratyczną od połowy lat 70. W czasach pierwszej „Solidarności” pracowała w Agencji Prasowej „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z podziemnym „Tygodnikiem Mazowsze”, który drukowano w jej podwarszawskim domu. Autorka książek: Jedz, co chcesz (2013),  Polskie rody biznesowe (2014) oraz Wygnani do raju. Szwedzki azyl (2017).

 

 

Piotr Forecki – politolog w Zakładzie Kultury Politycznej Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się polską pamięcią Zagłady, dyskursem antysemickim, reprezentacjami Zagłady w kulturze popularnej oraz rodzimym – nie tylko „banalnym” - nacjonalizmem. Autor książek Od „Shoah” do „Strachu”. Spory o polsko-żydowską przeszłość i pamięć w debatach publicznych, Po Jedwabnem. Anatomia pamięci funkcjonalnej oraz licznych artykułów naukowych i publicystycznych. Wykładał w Pracowni Pytań Granicznych UAM i w warszawskim Centrum Kultury Jidysz. Członek Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i wieloletni kurator pokazów filmowych w ramach Poznań Tzadik Festival.