'Nieobecni wykluczeni - uchodźcy i migranci w literaturze - dyskusja z udziałem Jarosława Mikołajewskiego, Marty Mazuś, Dionisa Sturisa'.


14.10 |18:00| Galeria Miejska Arsenał_Stary Rynek 6

'Nieobecni wykluczeni - uchodźcy i migranci w literaturze - dyskusja z udziałem Jarosława Mikołajewskiego, Marty Mazuś, Dionisa Sturisa'.

prowadzenie: Maria Czarnecka

Marta Mazuś /

reporterka, na stałe związana z tygodnikiem „Polityka“, współautorka książki “Wyspa Montresor” o powojennej emigracji arystokracji polskiej we Francji. Opisywała rzeczywistość uchodźców żyjących w wielu europejskich krajach, w tym w Bośni, Francji i Wielkiej Brytanii. Z urodzenia warszawianka, z wykształcenia socjolożka

Jarosław Mikołajewski /

poeta, eseista, pisarz, autor książek dla dzieci, tłumacz z języka włoskiego. Przekładał na polski utwory m.in. Dantego, Petrarki, Leopardiego, Pavesego, Pasoliniego. Autor osobistego wspomnienia o Ryszardzie Kapuścińskim, z którym pozostawał w przyjaźni (Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego). W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Jego twórczość jest tłumaczona na kilkanaście języków. Laureat wielu nagród w Polsce i we Włoszech. W 2014 został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Dionisios Sturis/

urodzony w Grecji, wychowany w Polsce. Dziennikarz i pisarz od wielu lat związany z radiem TOK FM, gdzie zajmuje się polityką zagraniczną. Współpracuje z Dużym Formatem i Polityką. Autor licznych reportaży prasowych i radiowych oraz trzech książek reporterskich - opowiadających kolejno o współczesnej Grecji (Grecja. Gorzkie pomarańcze), Wyspie Man i miejscowej Polonii (Gdziekolwiek mnie rzucisz...) oraz o greckich i macedońskich uchodźcach, którzy w latach 40 i 50 zeszłego wieku znaleźli się w Polsce (Nowe Życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji). Za swoje prace wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich (Grand Press, Nagroda PAP im. Kapuścińskiego, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki). Mieszka w Warszawie.

Maria Czarnecka – prezeska Stowarzyszenia Antropologów Kultury „Etnosfera”, badaczka kultury, organizatorka wielu wydarzeń społeczno-kulturalnych. Pomysłodawczyni i dyrektorka programowa festiwalu literatury Europy Środkowo-Wschodniej „Endemity”.